OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Turné trojice stylově (i personálně) částečně propojených formací slibovalo velikou porci kvalitní muziky. Bohužel našim končinám se úplně vyhnulo, takže promarnit příležitost vidět v hlavním městě Dánska, kam mě závaly pracovní povinnosti, tyto kapely řazené k aktuální blackmetalové vlně by bylo více než trestuhodné.
Klub Pumpehuset vzniknul na místě a částečně i z dávno nesloužící vodárenské stavby, situované v 19. století víceméně na periferii tehdejší Kodaně. V té současné se prostor nachází přímo v jejím širším centru, v pěší dostupnosti od zastávek hromadné dopravy. Samotný koncertní sál velikostně i svojí atmosférou zašlé slávy historické industriální budovy velmi upomínal pražské Meet factory. Snad jen s tím rozdílem, že kodaňský klub je pro pěší návštěvníky mnohem dostupnější.
A těch se v onen říjnový čtvrteční večer sešlo vskutku dost. Odhadnul bych to tak na 300 hlav, které koncertní sál Pumpehuset-u zcela zaplnily, a to už rovnou během setu první vystupující kapely.
Aby také ne, když v domovském Švédsku mají solidní fanouškovskou základnu a evidentně i v okolí města Malmö, tvořícího s dánskou Kodaní víceméně jednu aglomeraci. Ovšem jak živě funguje kapela bez svého leadera Christoffer Östera, jehož jsem v řadách DÖDSRIT alespoň během tohoto vystoupení nenašel? Nepovedlo se mi ani vypátrat důvod jeho absence, ale faktem je, že „osiřelí“ muzikanti plus výpomoc na jeho postu se rozhodně nenechali zahanbit. S podporou velmi vděčného publika rozehráli svoje divadlo z blackmetalových a heavymetalových kulis. Tlak v rychlých pasážích, epické „hejvíkovské“ vyhrávky a dvojice střídajících se kytaristů/vokalistů stojících po stranách, zatímco uprostřed pódia roztáčela vrtule mohutná hříva basáka Jelle Soolsmi. Kytarista Georgios Maxouris coby stálý člen sestavy vřele komunikoval s davem pod pódiem a okamžitě pochopil, že toto je s kapelou na jedné vlně. Uteklo to rychle, možná ještě svižněji, než minulý rok v josefovské pevnosti.
Lidé mají rádi jistoty a jednou z nich bezesporu je, že když na turné vyrazí DÖDSRIT, berou sebou i americké LAMP OF MURMUUR. Ačkoliv americké… Hlavní persona skrytá za pseudonymem M. sice pochází ze Států, ale zbytek koncertní sestavy, jak známo, tvoří „vypůjčená“ trojice z řad švédských / holandských přátel právě z DÖDSRIT. Oproti více než rok starému vystoupení v rámci loňského Assaultu došlo k menší obměně kostýmů a maskování. Dříve za kovovou maskou schovaná tvář je nyní odhalena, avšak ukryta pod vrstvou warpaintu, díky čemuž M. evokoval nějakou blackmetalovou verzi Sithského lorda.
Večírek strohé komunikace s publikem pokračoval i tímto vystoupením, omezeném jen a pouze na muziku. A ta je v podání LAMP OF MURMUUR vlastně koncertně velmi atraktivní. Black metal v jeho různých podobách v lehce retrospektivním provedení, ale zároveň i nepostrádajícím vlastní ksicht, fungoval opět natolik dobře, že jakékoliv průpovídky by dynamiku a tempo vystoupení jen narušovaly. U mě osobně nejvíce rezonovaly kusy z loňské desky „Saturnian Bloodstorm“, ale celkově to prolínání sypaček a epických ploch vytvářelo v prostorách klubu dostatečný tlak a napětí, až si vlastně člověk postesknul, že to i jako v případě předchozí vystupující kapely uteklo poměrně rychle. Čas jsem kapele sice neměřil, ale měl jsem pocit, že zde dostala přeci jen o něco větší prostor, než tomu bylo v případě již zmiňovaného festivalového vystoupení s neúprosným časovým rozpisem.
Odteď si při každém zmínce o tom, že metal stárne, vzpomenu na toto vystoupení skupiny, jež vznikla teprve před 2 lety. Když musíte přidávat aplaudujícímu publiku někde tisíce kilometrů od vašeho domova teprve po tak krátké existenci a dvojici alb na kontě, tak to rozhodně neukazuje na touhu metalových posluchačů pouze po letitých interpretech a přehrávání jejich legendárních alb.
Jon S. Krieger skrytý za pseudonymem Sgah'gahsowáh, což v jazyce indiánského kmene Mohawk znamená „Jestřáb čaroděj“, uvedl na scénu svým způsobem originální koncept. Jako potomek původních obyvatel severní Ameriky se rozhodl propojit prvky kultury svých předků s black metalem. Že je černý kov i navzdory své původní hermetické ortodoxii velmi flexibilním a otevřeným stylem, jsme se už v minulosti přesvědčili mockrát. A stejně působivým provedením to dokázala i dvojice alb BLACKBRAID.
Stylová scéna – „moderní“ prvek v podobě stojanu na mikrofon vyzdoben jako indiánské kopí, už dopředu avizoval nevšední zážitek. Že to není jen image a povrchní stylizace už dokázaly skladby ze studiových alb. V živém provedení však ještě více narostly do krásy. Ony indiánské motivy jsou koncentrovány hlavně do melodií odehraných na domorodý dechový nástroj, kterého se ujal sám „Jestřáb“ a který tedy i na patřičné úrovni zvládá. Čtveřice koncertních muzikantů (v internetových databázích je jako výhradní člen skupiny uveden pouze Sgah'gahsowáh) na úplném konci této tour šlapala perfektně a patřičně stylizovaná sestava v sobě mísila další vlivy indiánské kultury a stejně tak motivy z doby osídlování amerického západu (baskytarista oděn jako americký osadník v slavnostní košili).
Odhlédneme-li od těchto specifik, tak BLACKBRAID hrají black metal spíše středních temp, které okoření nezbytné a oživující sypačky a stejně tak o něco méně zběsilé kvapíky. Vrstevnatost jednotlivých kompozic se v živém provedení přeci jen trošku slévá, ale je možné že někde dále od pódia si člověk vychutnal i vícero detailů. Koncert to však příliš nehatilo, protože atmosféra a velmi pozitivní energie z něj proudila doslova po tunách. Tohle není žádný evil raw atd. black metal, sází se zde hlavně na atmosféru a členité kompozice, přičemž se to na druhou stranu příliš nepřehání ani s kytarovými sóly. Tudíž zde není ke slyšení ani taková inklinace k melodiím jako například v případě LAMP OF MURMUUR.
Ty jsou v podání BLACKBRAID nadále velmi mrazivé a v kombinaci s texty odkazujícími k historii původních obyvatel Ameriky a přírodě vlastně dostáváme další důkaz „přenositelnosti“ základních atributů severského black metalu do jakýchkoliv geografických a kulturních podmínek. A na tohle prostě publikum slyší jak ve Spojených státech, tak třebas i v Kodani. To si velmi hlasitým způsobem vyžádalo i přídavek, takže pětičlenná sestava strávila na pódiu více než hodinu a možná by to bylo i déle, kdyby byla vyslyšena ještě i druhá a neméně intenzivní žádost o návrat na scénu.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.